Diskusní téma: FF deník a problém komentářů/hodnocení

Datum 29.12.2012

Vložil Lanevra

Titulek black-lana.webnode.cz

Odsuzovat deník jakožto takoví není myslím správné. To že si někteří komentující uzurpují právo profesionálních literárních kritiků není problém FFD, to je problém jejich vlastní a jejich svědomí.
Každopádně chápu že můj názor na celou věc je asi zcela mimo všechno, jelikož já nemám žádné zábrany co se týče témat. Nemám ráda romantiku, to připouštím, ale dokud Severus nenosí květiny, nezpívá serenády a nekrmí milovaného člověka bonbony, tak i tu romantiku skousnu a docela často se to ani neodrazí na mém hodnocení, zejména pokud jsem na ni předem upozorněna.
To je právě ten problém, že lidé nejspíš nečtou hlavičky a když je čtou, tak je neberou vážně. Můžete tam tisíckrát upozornit na znásilnění a stejně se vám v komentáři nebo na FFD objeví, že dotyčný nemá rád znásilnění a že to bylo brutální a proto se mu ta povídky nelíbí. Tak do pytle proč to četl?
Souhlasím s tím, že povídky nemusí mít žádný vznešený smysl. Viz dokonalí příklad u povídky "Ostýchavá žádost". Marně jsem se tam snažila vysvětlit, že smyslem té povídky je právě to, že žádný smysl nemá. Je to vata v denní činnosti, to je vše a nic víc se v ní hledat nemá. Stejně tak jako autorky stále dokola opakuje, že jsem snad ani nepsala žádnou povídku, kdy bych prvoplánovitě do ní cosi vkládala. U mnohých povídek je proces psaní prostě takoví, že mě to napadne, sednu, napíšu, nechám opravit, zveřejním. Jindy si zase řeknu "Jéje já bych si chtěla někdy tohle vyzkoušet napsat" a tak si to napíšu.
Ale co se týče tématu co si tu nakousla ohledně samotných povídek, musím s tebou Rocio, nesouhlasit v tom, že by se nacista nedal napsat jako kladný hrdina. To si to jen nikdo netroufl. Já dělám rozdíl v tom z jakého pohledu je povídka psaná.
Například situace kdy je Harry zajat, mučen a znásilňován Smrtijedy. Pro něj je to bezesporu utrpení, když budu psát z jeho pohledu, tak to tak i popíšu. Budu-li psát například z pohledu Severuse, co je v místnosti přítomen, neschvaluje to, neúčastní se ale ani Pottera nezachrání, tak to nejspíš popíšu jako znechucení možná strach o chlapcův život a zdraví, pokud by na něm v tu chvíli Snapeovi záleželo. Budu-li to popisovat z pohledu Voldemorta, tak to popíšu klidně s nadhledem a humorem, protože pro něj je to příjemné zpestření sobotního odpoledne. To je mimo jiné jeden z mých projektů, který bych chtěla vypracovat. Popsat nějakou scénu, nejlépe kontroverzní, z několika pohledů. Třeba právě to znásilnění by bylo skvělé.
Coretta: "...ale prostě si myslím, že tento typ příběhů svět J.K.R. ničí a vůbec by to tu nemělo být." Hihi! :-D :-D To si mě zrovna pobavila vzhledem k tomu o napsání jaké povídky uvažuji. Asi ji fakt napíši a pak ti ji věnuji... ne, tak zlá bych nebyla. ;-) Musím ale říct, že jsem si utvrdila v názoru, že má poslední povídka asi nebyla dost tvrdý kalibr. Takhle kolem svátků jsem dostala nutkavou potřebu znechucovat seriozní čtenáře, ač vím, že za to tvrdě zaplatím. :-D

Zpět na diskuzi