Diskusní téma: FF deník a problém komentářů/hodnocení

Datum 29.12.2012

Vložil belldandy

Titulek -

Mám toho v hlavě vážně hodně a všechno to asi nedokážu smysluplně napsat. Za to se do předu omlouvám.

Asi bychom si mohli lebedit, jak je to špatně a jak by to mělo být. Ale nechi to dělat, poněvadž nakonec bych došla k jasnému názoru, že i já to občas dělám špatně. :) Narozdíl od Lanevry si myslím, že problém deníku není v jednotlivích, ale je systémový. Pokud je, nelze lidem předepsat odpovědné a smysluplné psaní. Stejně jako autorkám FF nejde předepsat literární kvalitu. :)

Na druhou stranu, já sama si nejspíš nepřeji zrušení FF deníku. To řešení, které si Rocio navrhla - ponechat jen komentáře a zrušit hodnocení - mě také napadlo. Ovšem z jedné strany by to zrušilo ten pělný efekt FF deníku, kdy si člověk vybírá už více načtené a lépe hodnocené povídky, aby se nemusel probírat vším ... což je přiznejme si ... těžké. Fanfiction je tolik, ale tolik ... tolik.. moc.:) Internet je skvělá, kdyzž dává šanci všem a zároveň má mechanismy, jak se dobírat k tomu lepšímu. Pro začátečníka je to tak těžké, přioznávám, ale dřív to měl mnohem těžší. neměl ty možnosti. :)
A já se přiznávám, že se nedokážu jako Jess řídit jen sama sebou. Ani ve fanfiction, ani v ničem jiném v životě. Bráno absolutně, ani nevím jestli chci. Smýšlení druhých je pro mě vždy jistým sítem smysluplnosti či nesmysluplnosti vlastních myšlenek. (Ano, má to i negativní stránku. Servilnost a konzervativismus)

Jen Komentování nebo (i) jen Hodnocení má ale i další stránku. Abych se zastala třeba Mrmly (. Ne, neznám ji a její motivace. Dohaduji se.). Mám jisté podezření, že lidé, kteří nepřidávají na FF deník žádné komentáře, tak činí právě se snahou nikoho se nedotknout a s vědomím, že právě slova mohou být nejvíce zraňující. Ale přiznávám, že i já dávám přednost tomu, když někdo své soudy zdůvodní. Abych pravdu řekla, když se mi podařilo s kýmkoli z fandomu mluvit, zdálo se mi, že skoro každý se ji tohoto problému nějakým způsobem vědom a každý má svůj způsob, jak se s ním a svým svědomím vyrovnat. V podstatě nikdo nechce ubližovat. Většinou si jen v dané chvíli neumí představit dopad svých slov. Tedy já myslím, že zrušení hodnocení by bylo řešením jen částečným, protože i slova zraňují. :)

Mně osobně zas nejvíc vadí popisky, která se k hodnotícím číslům přiřazují a z nichž většina má negativní nádech, což je problém. Přeciž mohu dát něočemu dvojku a trojku a pořád si myslet, že to bylo v nečem pěkné a zajímavé. A ne že je to "takový průměr" , "přečteno, ale .." skoro se to číst nedalo, nebo co?

Přiznávám, že nemám řešení žádné. Buď budem s Deníkem a smíříme se s jeho negativními dopady a nebo budem bez něj a jeho pozitivních přínosů. A já si přát jeho zrušení vážně nedokážu.

Pro mě je to vážně dilema.

Zpět na diskuzi