Diskusní téma: FF deník a problém komentářů/hodnocení

Datum 29.12.2012

Vložil Lanevra

Titulek Re: Re: black-lana.webnode.cz

Já tvůj pohled chápu, to neříkám. Věřím že existuje mnoho lidé, kterých se téma znásilnění nebo jakéhokoliv bezpráví, hluboce emočně dotýká a může jim připadat, že to lidé ve svých povídkách zlehčují. Možná tomu tak i je a nebo to možná ti autoři nepociťuji tak silně nebo stejným způsobem.
Když se autor rozhodne napsat povídku se znásilněním, mučením, týráním atd. tak tak činí z toho důvodu, že ho to nějakým způsobem vzrušuje. Někoho sexuálně někoho emočně vzrušuje jen ten pocit moci. Týká se to zejména popisných povídek, kde je jasně vidět že se autor vyžívá v přímém a jasném popisu toho, co se děje. Řeknu to takto natvrdo, ač tuším, že se to nebudu lidem líbit.
Pak vidím druhou kategorii povídek, kam autor vplete znásilnění z toho důvodu, že chce navodit melancholickou a bolestivou náladu v povídce. Někdy proto, že to považuje za dobrý prostředek jindy proto, že to tak opravdu cítí.
Racionálně chápu že první spodobnění se člověku, který spisovatelovi choutky nesdílí, může zdát jako kdyby to téma autor nebo čtenář co takové povídky vyhledává, neprožíval. Prožívá je, jen jinak. Jestliže jeho potřeby nepřekročí hranici obrazovky nebo dveře ložnice ve které se vše děje dobrovolně a s plným nadšení obou stran, pak nevidím důvod, proč ho za to trestat jakýmkoliv způsobem.
Nemyslím si že jsem řekla že nemá literatura na člověka vliv, pokud to z něčeho tak vyznělo, tak se omlouvám a uvádím na pravou míru. Samozřejmě má na člověka nějaký vliv. Na druhou stranu však je dnes svoboda a člověk doufá v to že jsou lidé rozumní, a proto i já doufám že si spíše čtenář najde povídky, které jsou mu blízko zaměřením než aby se nutil do povídek co se mu nelíbí a nechával se jimi ovlivňovat. Když se někdo zas a znovu vrací k povídkám s násilím třeba jen proto, aby k nim připojil negativní hodnocení, tak by se myslím měl zamyslet, proč tak činí. Jestliže si přečte povídku s násilím neúmyslně, například proto, že není zavčas varován, pak jeho nevoli chápu. Když ale opakovaně, i přes jasná varování, čte a negativně komentuje povídky s násilí, tak je v tom buď potlačovaná touha takové povídky číst nebo jeho úmysl napadat autory a pravidelné čtenáře takových povídek.
Neberu ti ani názor, že by mohl někdo s povídek typu jako si tu dala příklad, získat dojem, že znásilnění není špatná. Já osobně takové povídky čtu ráda, úmyslně je vyhledávám a také je v menší míře píšu, ale rozeznávám hranici mezi fantasií a realitou. To že existují lidé, co už tu hranici nerozeznají, je samozřejmě pravda, ale je jich tak moc, aby to byl důvod ty témata v povídkách zakazovat? Já myslím že jich tolik není, možná je to ale má přetrvávající důvěra v inteligenci čtenáře.
Když už jsme u toho, tak ty sama píšeš povídku s vynuceným sňatkem. Pokud se zamyslím nad vztahem Severus/Harry v tvé povídce (potažmo v jiných povídkách tohoto typu) z právního hlediska, tak to co se mezi nimi dělo na počátku by se dalo klasifikovat jako znásilnění. Tak by mě zajímalo, jestli to tak vidíš i ty nebo ne?
Abych předešla tvému případnému dojmu že tě nějak odsuzuji, tak se rovnou vyjádřím k vlastní povídce na toto téma. Racionálně považuji Harryho chování v mé povídce za špatné, protiprávní a znásilnění se tam i dopustí, přičemž fakt že je to špatné nijak nepopírám. Na druhou stranu je tam Lucius vyrůstající v prostředí podobném prostředí ve středověku, kdy to co je dnes považováno za znásilnění dřív za znásilnění považováno nebylo a proto on svou povinnost mít s Potterem sex jako bezpráví na své osobě nechápe a nechápou ho tak ani některé ostatní postavy vychované ve stejném prostředí jako Lucius.

Zpět na diskuzi