Moje oblíbené LGBT seriály/páry/postavy

 

Kánon – seriály či minisérie s LGBT postavami a páry

Queer as Folk

USA/Kanada, 2000, 5 řad, 83 epizod, ČSFD 83%, IMDb 8.3 

Srdeční záležitost. QAF je v mnohém průkopnický seriál, jehož vysílání skončilo už v roce 2005, ale který stále přitahuje diváky a divačky. Je to mimo jiné i díky ústřednímu páru Brian/Justin. Vztah staršího promiskuitního Briana a mladého umělce Justina je dramatický, nekonvenční a v neposlední řadě velmi sexy – ostatně celý seriál proslul mimo jiné žhavými scénami. A komu by se nezamlouval Brian s Justinem, na výběr má z dalších postav a párů (Michael/Ben, Emmett/Drew, Melanie/Lindsay...).

Brian/Justin

Michael/Ben

Emmett/Drew

        

Nikdy neotírej slzy bez rukavic

(Torka aldrig tårar utan handskar/Don't Ever Wipe Tears Without Gloves)

Švédsko, 2012, minisérie – 3 epizody, ČSFD 86%, IMDb 8.5

Moje druhá srdcovka. Stockholm, 80. léta, AIDS. A tři epizody nazvané prostě Láska, Nemoc a Smrt. Pro mě naprosto úžasný, krásný a dojemný seriál, který přitom působí velmi realisticky. Kromě mladých milenců Rasmuse a Benjamina zaujme například postava Paula, který se nebojí žít i zemřít po svém.

Rasmus/Benjamin

London Spy

Velká Británie, 2015, 1 řada, 5 epizod, ČSFD 80%, IMDb 7.8

Výchozím bodem seriálu je romantický vztah dvou postav z odlišného prostředí, který se vlastně celý odehraje v prvním díle, další díly se zaměřují spíše na špionážní linku. V centru je postava Dannyho, kterého si zahrál Ben Whishaw.

Danny/Alex

Vražedná práva (How to Get Away with Murder)

USA, 2014, (zatím) 2 řady, 30 epizod, ČSFD 83%, IMDb 8.3

Pět studentů řeší zločiny se svou profesorkou a nakonec se sami zaplétají do vraždy. Rázná profesorka Annalise Keating je bisexuální, více pozornosti však na sebe strhává vztah cynického studenta Connora a poněkud nejistého IT technika Olivera – zásluhu na tom jistě mají i odvážné sexuální scény.

Connor/Oliver

Torchwood

Velká Británie, 2006, 4 řady, 41 epizod, ČSFD 78%, IMDb 7.8

Torchwood, seriál o tajné organizaci zaměřené na nepřátelské mimozemšťany, je pozoruhodný svým pojetím sexuality jako celek (více postav v něm například má sexuální zkušenosti s muži i s ženami). Nad všemi ovšem ční postava okouzlujícího kapitána Jacka Harknesse, nesmrtelného hrdiny přicházejícího z 51. století. Je označován mimo jiné jako bisexuální či omnisexuální, sám však svou sexualitu zjevně neomezuje žádnými štítky. 

Jack/Ianto

Hledání (Looking)

USA, 2014, 2 řady, 18 epizod, ČSFD 77%, IMDb 8.2

Seriál o třech přátelích žijících v San Franciscu má nesporně své kouzlo. Nejvíce pozornosti získává zřejmě milostné hledání počítačového vývojáře Patricka, který se během vztahu s holičem Richiem zamiluje do svého šéfa Kevina.

Patrick/Kevin

Patrick/Richie

Glee

USA, 2009, 6 řad, 121 epizod, ČSFD 62%, IMDb 6.7

Glee se soustředí na členy školního sboru a během šesti sezón se v seriálu objeví množství LGBT postav. K hlavnímu obsazení náleží páry Kurt/Blaine a Santana/Brittany, dalšími zajímavými postavami jsou například Blaineův protřelý spolužák Sebastian nebo zdánlivě homofobní (ve skutečnosti však gay) Kurtův spolužák Dave. 

Kurt/Blaine

Please Like Me

Austrálie, 2013, zatím 3 řady, 26 epizod, ČSFD 82%, IMDb 8.3

Australský seriál s komediálním nádechem, který nemusí bavit každého, ale který pravděpodobně zaujme minimálně svou jedinečností a snahou realisticky zachytit úsměvné i smutnější stránky života. Hlavního poněkud výstředního hrdinu Joshe ztvárňuje Josh Thomas, který je zároveň tvůrcem (autorem námětu a scénáristou) seriálu. Josh dostane v prvním díle kopačky od své přítelkyně, která mu zároveň sdělí, že je nejspíš gay…

Josh/Arnold

In the Flesh

Velká Británie, 2013, 2 řady, 9 epizod, ČSFD 77%, IMDb 8.1

Sice jsou tam „zombíci“, v podstatě se ale jedná o komorní drama o jinakosti a přijímání odlišnosti ve společnosti i v malé komunitě. Vztah hlavního hrdiny Kierena a Simona se odvíjí spíše mimoděk a nesetkáme se tu s množstvím romantických scén, seriál však rozhodně stojí za pozornost.

Kieren/Simon

Odpočívej v pokoji (Six Feet Under)

USA, 2001, 5 řad, 63 epizod, ČSFD 85%, IMDb 8.8

Oceňovaný seriál vypráví o rodině provozující pohřební ústav. Jedním z jejích členů je David, který se na počátku obtížně vyrovnává se svou sexuální orientací. S policistou Keithem později vytváří rodinu, když adoptují dvě děti.

David/Keith

Předstírání (Faking It)

USA, 2014, 3 řady, 38 epizod, ČSFD 66%, IMDb 7.7

Příjemný oddechový seriál o trochu jiné střední škole, na níž patří k nejpopulárnějším studentům gay Shane a kde se dvě dívky kvůli popularitě rozhodnou předstírat lesbický vztah. Amy však po čase zjišťuje, že její city ke Karmě nejsou pouze přátelské…

Shane/Duke

Amy/Karma

The Fosters

USA, 2013, 3 řady, (zatím) 62 epizod, ČSFD 79%, IMDb 8.1

Rodinu Fosterových tvoří dvě matky (Lena a Stef) a několik dětí (Stefin biologický syn, adoptovaná dvojčata, sourozenci v pěstounské péči – později také adoptovaní). Dospívající adoptivní syn Jude přitom postupně objevuje svou sexualitu, když se zamiluje do spolužáka Connora. Jude a Connor se nedávno stali nejmladším gay párem, který se políbil na televizních obrazovkách (jejich postavám bylo 13 let) a ačkoliv se jejich vztah v poslední sérii příliš nevyvíjel a nakonec nepříliš šťastně skončil (pravděpodobně ze zákulisních důvodů), první dvě sezóny stojí už kvůli nim za vidění.

Jude/Connor

The Carrie Diaries

USA, 2013, 2 řady, 26 epizod, ČSFD 66%, IMDb 7.0

Prequel ke slavnému seriálu Sex ve městě je nenáročnou, ale celkem příjemnou podívanou, která se soustředí na dospívající hrdinku, její sny, vztahy a přátele. Osobně jsem však seriál sledovala kvůli dějové linii Carriina kamaráda Walta. Seriál citlivě a realisticky zachycuje jeho nelehký coming-out v nepříliš tolerantní společnosti 80. let (navíc s všudypřítomnou hrozbou AIDS) a jeho vztah s o něco starším Bennetem.

Walt/Bennet

Spartacus

USA, 2010, 4 řady, 39 epizod, ČSFD 83%, IMDb 8.6

Inspirací seriálu je historická postava gladiátora Spartakuse, který před více než dvěma tisíci lety vedl povstání otroků proti Římu. Seriál se nevyhýbá násilí ani sexuálním scénám. Jedna z populárních dějových linií (od druhé série) sleduje vztah zkušeného bojovníka Agrona a Spartakovou armádou osvobozeného otroka Nasira.

Agron/Nasir

Panství Downton (Downton Abbey)

Velká Británie, 2010, 6 řad, 52 epizod, ČSFD 88%, IMDb 8.7

Historický seriál zachycuje osudy panstva i služebnictva na tradičním anglickém sídle v první čtvrtině 20. století. Mezi sloužícími najdeme i ambiciózního a cynického Thomase, jehož pozici jistě neulehčuje homosexualita – Thomas čelí mimo jiné i hrozbě trestního stíhání, když se zamiluje do mladšího lokaje. Během seriálu Thomas nenachází uspojivý vztah.

Thomas Barrow

Orange is the New Black

USA, 2013, (zatím) 3 řady, 39 epizod, ČSFD 85%, IMDb 8.3

Seriál z prostředí ženské věznice nabízí mezi rozmanitými ženskými charaktery i vícero LGBT postav. Hlavní hrdinka Piper má snoubence, ve vězení však znovu navazuje vztah s bývalou přítelkyní Alex.

Piper/Alex

Teen Wolf (Vlčí mládě)

USA, 2011, (zatím) 5 řad, 80 epizod, ČSFD 76%, IMDb 7.8

Život středoškoláka Scotta se změní, když se po náhodném kousnutí stává vlkodlakem a musí se vyrovnat s novou identitou, v čemž mu pomáhá mimo jiné jeho nejlepší kamarád Stiles. V dramatickém seriálu plném vlkodlaků či jejich lovců ovšem zbývá čas i na lásku a ke kanonickým párům tohoto seriálu patří také vlkodlak Ethan s beaconhillským studentem Dannym (ačkoliv se nejedná o hlavní postavy).

Danny/Ethan

Čestná zmínka: Raw

Irsko, 2008, 5 řad, 30 epizod, ČSFD 72%, IMDb 7.3

V České republice se toho v tomto ohledu mnoho zajímavého netočí, proto pro zajímavost zmiňuji i jeden zahraniční seriál s českou stopou – v irském dramatu z prostředí restaurace hraje jednu polovinu gay páru Geoff/Pavel Kryštof Hádek. Na Youtube lze najít mimo jiné „filmový“ sestřih jejich vztahu s českými titulky.

Geoff/Pavel

 

Nekanonické páry – kde ke slovu přichází fantazie

Sherlock

Velká Británie, 2010, (zatím) 3 řady, 10 epizod, ČSFD 92%, IMDb 9.3

Oblíbený seriál z produkce BBC má na svědomí i jeden z nejpopulárnějších nekanonických párů, zkráceně označovaný Johnlock – ostatně ani v seriálu samotném nechybějí narážky a vtípky na podezřele blízký vztah geniálního detektiva Sherlocka Holmese a jeho spolupracovníka doktora Johna Watsona.

Sherlock/John

Teen Wolf (Vlčí mládě)

USA, 2011, (zatím) 5 řad, 80 epizod, ČSFD 76%, IMDb 7.8

Už zmíněný seriál má sice mezi svými hrdiny i kanonický gay pár (Danny/Ethan), ovšem ještě mnohem populárnější je dvojice z hlavního obsazení seriálu Stiles/Derek (Sterek). Inteligentní, sarkastický i poněkud zbrklý a nepraktický Stiles Stilinski je nejlepším přítelem v úvodu seriálu proměněného vlkodlaka Scotta. Derek Hale se narodil jako vlkodlak a po mnoha nešťastných životních zkušenostech je zahořklý a cynický.

Stiles/Derek

Supernatural (Lovci duchů)

USA, 2005, (zatím) 11 řad, 241 epizod, ČSFD 80%, IMDb 8.6

Seriál s prvky hororu i komedie se zaměřuje na nadpřirozené jevy a bytosti, kterými se zabývá ústřední dvojice – bratři Dean a Sam Winchesterové. V pozdějších sériích náleží mezi hlavní postavy i anděl Castiel. Seriál sám neoplývá množstvím LGBT postav a často bývá podobně jako Teen Wolf či Sherlock obviňován z tzv. queer baitingu, na fanfikčních webech však patří mezi nejpopulárnější páry Destiel (Dean/Castiel) a objevují se i další mužské dvojice (Dean/Sam, Sam/Gabriel).

Dean/Castiel

Čestná zmínka: Star Trek

USA, 1966, ČSFD 63%, IMDb 8.4

Původní seriál s třemi řadami vznikl roku 1966, později navázala další pokračování. Seriál nesleduji ani neshipuji žádný pár, nicméně Star Trek stojí za zmínku proto, že je obecně spojován se začátky fanfiction a také s počátky slashe (ve smyslu nekanonického párování dvou mužů).

Kirk/Spock

 

-)-)-)

P.S. Budu ráda, když mi napíšete, jaké seriály a zajímavé páry máte rádi/y vy nebo jaký je váš vztah k výše uvedeným párům či seriálům :-) 

Poslat komentář: Oblíbené seriály a páry

Datum 25.12.2016

Vložil Justinka

Titulek https://qafslash.blog.cz/

Odpovědět

Pěkný seznam! Neviděla jsem všechno, ale trochu mi tu schází White collar. Musíš uznat (pokud jsi viděla alespoň jeden díl), že agent Peter Burke a podvodník Neal Caffrey jsou jasnej pár.
Zkusila jsem si tady anketu se slashovýma kinks a na tyhle dva se snad hodí všechny:D Nebo, že bych jen já skoro všechny brala? Whatever...

Datum 07.01.2017

Vložil Rocia

Titulek Re: https://qafslash.blog.cz/

Odpovědět

Děkuji moc za komentář :-) White collar neznám, ale děkuju za tip, třeba někdy kouknu :-)

Datum 03.06.2016

Vložil ester

Titulek ....

Odpovědět

Vdaka za rozsirenie obzorov, co som vsetko nevidela. Z tvojich parov sa mi pacia Stiles/Derek a Justin/Braian (ich vztah sa mi zdal vo filme komplikovany a chvilami sa riadne trapili

Datum 03.06.2016

Vložil Rocia

Titulek Re: ....

Odpovědět

Brian/Justin jsou můj pár číslo jedna :-)

Přidat nový příspěvek