Fandom Nightrunners

Fandom Nightrunners a dvojice Alec/Seregil

Mnohé a mnozí z vás už autorku Lynn Flewellingovou a její fantasy možná znají, ale ti kdo ne - vřele ji doporučuji vaší pozornosti. Osobně musím poděkovat Kleio za upozornění na tuhle autorku – konkrétně za její velmi informativní článek zveřejněný před pár lety na Daily Slash pod názvem Vítejte v zemi, které vládnou královny.

Co je pro všechny milovnice slashe skvělé – hlavními hrdiny její ságy Nightrunners (Noční běžci) jsou Alek a Seregil, kteří se postupně stanou milenci a partnery – tady by se skoro nemusela psát fanfiction :-)

Seregil je muž mnoha tváří – je bystrým špehem, šikovným zlodějem, potulným bardem, ale v zásadě čestným člověkem, který je loajální ke svým přátelům a také ke Skale a její královně. Jako příslušník Aurenfaieů, kteří se dožívají až 400 let, je ve svých téměř 60 letech stále mladík, navíc mimořádně pohledný a okouzlující. S mladičkým osiřelým Alekem se setkává ve vězení a když Seregilovou zásluhou společně uprchnou, mladík se stává jeho chráněncem, učedníkem, přítelem a posléze i milencem a životní láskou.

Nightrunners jsou ale nejen příběh Aleka a Seregila a jejich vřelého vztahu – pořád je to především poutavá fantasy s nabitým dějem, zajímavými postavami i prostředím, kromě odlehčených pasáží obsahuje i notnou dávku temnoty a krutosti. Svět kolem Aleka a Seregila, především Skala, pak zaujme jako svět rovných příležitostí – Skale vládnou na základě dávného proroctví královny a ženy se rovnocenně vyskytují ve všech povoláních. Například Beka, jedna z důležitých postav, vstoupila do armády a jako schopná bojovnice má naprosto otevřené možnosti postupu po hodnostním žebříčku. Svou roli sehrává i svět magie s čaroději a kouzly - významnou úlohu v ději má především moudrý starý Nysander, jeho učedník Thero nebo Nysanderova přítelkyně Magyana. A zapomenout nelze ani na Seregilova dávného kamaráda Micuma s jeho rodinou, jeho prvního milence Ilara nebo nejmladší dceru královny Idrilain - princeznu Kliu.

Stejně tak panuje ve Skale uvolněný přístup k sexualitě, skvělým příkladem je mimo jiné ulice Světel, kam muži i ženy chodí hledat společnost a sexuální potěšení – jsou zde domy určené ženám, v nichž na ně čekají muži, ženám určené domy se ženami a stejné dva typy služby pro muže, tyto domy jsou rozlišovány podle barev luceren. A například Seregil vyhledává před svým vztahem s Alekem mužskou i ženskou společnost, také Alek má na začátku sex se ženami a nikdo to neřeší :-)

Knihy ze série Nightrunners

Přeloženo do češtiny bylo všech sedm dílů ságy:

Štěstí ve stínech

Příchod tmy

Zrádcův měsíc

Návrat stínu

Bílá cesta

Schránka duší 

Střepy času.

V angličtině byla zveřejněna také doplňující sbírka Glimpses s několika kratšími příběhy a kresbami čtenářek – pro ty, kdo milují vztah Alec/Seregil je podstatné, že jeden z příběhů (Bond) zachycuje první noc Seregila a Aleka jako milenců.

Ukázka (Příchod tmy):

Seregilův šedák teď sklesle sípal. Seregil s ním zajel k lucerně u vchodu do Přístavní ulice, sesedl a vzal hlavu zvířete do dlaní. „Raději bych měl jet na koni s tebou, Aleku. Tenhle ubohý starý chlapík je se silami u konce. A taky bych si měl převléct plášť.“

Alek vyndal nohu ze třmenu a natáhl ruku. Seregil ji uchopil, vyšvihl se za něj a jednou rukou jej chytil kolem pasu.

Při jeho dotyku Alek ucítil další bodnutí smyslnosti, jemné jako ševelení netopýřích křídel, ale neklamné. Ve způsobu, jakým Seregil sevřel jeho tuniku, aby udržel rovnováhu, nebylo určitě nic svůdného, ale náhle si představil stejnou ruku, jak hladí hlavu mladého muže v v Azarinově bordelu a později objímá tmavookou Eirual.

Seregil se jej dříve dotýkal, ale vždy jen s bratrskou náklonností. Alek dnes v noci viděl, jaké společníky si jeho přítel vybírá - Wythrina a Eirual, oba exotičtí, překrásní a nepochybně zručnější, než si Alek dokázal představit.

Co se to se mnou děje? uvažoval sklíčeně. Pro milost Stvořitele, stále ještě cítil na kůži vůni Myrhichiina smyslného parfému. Zdálo se, že z nějakého zapomenutého kouta jeho srdce tichý hlas odpověděl: „Konečně se probouzíš.“

„Děje se něco?“ zeptal se Seregil.

„Zdálo se mi, že jsem něco zaslechl.“ Alek pobídl koně k chůzi.

Seregil smotal ukradený plášť pod svůj, aby nebyl vidět. „Myslím, že tenhle bychom opravdu měli vrátit. Nechci, aby se některé z Eirualiných děvčat dostalo kvůli mě do potíží. Myslím, že by ti nevadilo, kdyby ses tam vrátil dvakrát za noc?“

Alek svému příteli neviděl do tváře, ale podle tónu jeho hlasu by řekl, že se směje.

„Já? Kde budeš ty?“

„Nedaleko.“

Alek se v sedle nepohodlně ošil. „Jdeš zpátky k Azarinovi.“

Za sebou uslyšel chraptivé uchechtnutí. „Kuře nikdy nechutná tak dobře, když máš chuť na srnčí.“

Alespoň víš, co chceš, pomyslel si Alek závistivě.

Tip:

Není to slash, ale ve stejném světě jako Nightrunners se odehrává také autorčina do češtiny přeložená Tamířina trilogie (Dítě proroctví, Skrytý válečník, Královna věštců). Nadchla mě stejně jako příběhy Aleka a Seregila, i když jiným způsobem - jde o velmi zajímavý a znepokojivý příběh. A i když to není slash, okrajově se zde s několika dvojicemi mužů také setkáme – a navíc krátce i se Seregilovým předkem :-)

Odkazy:

LynnFlewelling na Wikipedii

Info o autorce a knihách na stránkách Legie

Knihy na stránkách českého vydavatelství – najdete zde i ukázky z úvodních kapitol knih

Povídky – s povídkami (fanfiction) je to složité, moc jich není, asi i proto, že autorka fanfiction nefandí (i když proti ní nepodniká právní kroky). Doporučuji tyto odkazy spíš těm, kdo už znají knihy – ostatní si podle mého názoru příběhy bez znalosti postav a kontextu příliš neužjí, navíc mnohé jsou jen kratičké…

Povídky ČJ

Dreaming Garden

Povídky AJ

Archive of Our Own * Fanfiction.net * Fanfiction.net 2 * Yuletide Treasure

Dragonnest – First Time * Memory Test

 

Pokud víte o nějakých dalších povídkách, budu moc ráda, když mi dáte vědět :-)

 

****************************************************************************

Komentáře: Fandom Noční běžci

Datum 24.03.2015

Vložil Jana

Titulek běžci

Odpovědět

Tak já přečetla všechny díly. Pracuju ve velkoobchodu takže knihy mam po ruce, některé díly vyšly už v druhém vydání.

Nádherný děj, propracované příběhy, skvělí hlavní hrdinové. V každém díle logický děj, a dobře vykreslené vedlejší kladné postavy.
Můžu jenom doporučit - a nečtěte ve vaně, potom musíte knihy sušit.

Datum 30.06.2015

Vložil Rocia

Titulek Re: běžci

Odpovědět

Ve vaně se musí umět číst :-)

Datum 30.03.2013

Vložil Patoložka

Titulek :-)

Odpovědět

Tááááák, konečně jsem se odhodlala a dala se do čtení, načež mě to úplně pohltilo! Dočetla jsem první díl, načež zjistím, že to vlastně plynule přechází v díl další... Auuuuuu!
Ale opravdu moc děkuji za upozornění na tohle úžasné dílo. Dám si malou pauzu a následuje další díl, protože já prostě musím vědět, jak to s těmi dvěma bude a taky všemi ostatními, protože mi moc přirostli k srdci.
Hůůů. Tak, už jsem se snad dostatečně vyřádila:-) Dík moc!

Datum 01.04.2013

Vložil Rocia

Titulek Re: :-)

Odpovědět

Není zač :-) Jediná potíž je v tom, že člověk zhltne tři díly a pak aby jen čekal a čekal na další - je sice v edičním plánu nakladatelství, ale nějak jim to trvá...

Datum 01.04.2013

Vložil Patoložka

Titulek Re: Re: :-)

Odpovědět

Nooooo, nemám v plánu čekat. Když budu chtít, zhltnu to i v angličtině:-)

Datum 05.04.2013

Vložil Patoložka

Titulek Re: Re: Re: :-)

Odpovědět

Tak hlásím přečtený i druhý díl a Glimses. Teď budu shánět odhavu na díly další, protože je to vždycky tak naplněné dějem, že se bojím, co bude dál. Ale je to moc krásný příběh!

Datum 13.04.2013

Vložil Rocia

Titulek Re: Re: Re: Re: :-)

Odpovědět

Já jsem našla všechny díly na netu, ale už nevím kde...

Datum 03.06.2013

Vložil Patoložka

Titulek Re: :-)

Odpovědět

Další hlášení od Pat. (ano, vím, že už je to otravné, ale jakožto člověk, který mě k tomu přivedl, prostě budeš muset trpět;-)
Třetí díl za mnou. Začala jsem ho po delší odmlce, neb jsem si říkala, že začíst se do nějakého anglického HP textu pak poměrně často vede k šílenému nápadu chtít ho přeložit... No a už jsem zase nedokázala po všechny ty dny na nic jiného myslet.
Někdy mám pocit, že autorku úplně nechápu, jindy, že se ztrácím ve všech těch titulech, jménech a intrikách, ale pak se objeví jedna (jedna!) věta a já jsem doma. Takže ano, třetí díl jsem si moc užila. Teď budu zase sbírat odvahu, než se vrhnu na ten další, tentokrát už v originále, což ale nebude zase takový problém. Jen doufám, že je nebude moc trápit, i když... jak ji znám asi jo. O čem by to jinak bylo, že?

Datum 22.06.2013

Vložil Rocia

Titulek Re: Re: :-)

Odpovědět

Pokud vím, třetí díl je takový trochu "jiný" - i sama autorka myslím říká, že chtěla zkusit napsat něco odlišného od těch předchozích... A čtvrtý a pátý díl jsou zase o něčem jiném a z jiného prostředí - a autorka je trápit bude, neboj - jenže naštěstí jsou to hlavní hrdinové, tak to ve zdraví přežijí. A bude tam jedna dost zajímavá zápletka, kterou nebudu prozrazovat...

Datum 20.02.2013

Vložil Sindriel

Titulek Děkuji

Odpovědět

Ani nevíš jak moc jsem ti vděčná, žes sem dala zmíňku o této sérii!!!! Už jsem nevěděla, co dělat když na 10 stránkách čekám u 10 povídek na další kapitolu snarry. Když jsem se dozvěděla, že v Nightrunner je u hlavních postav slash vztah, vzala jsem knihovnu útokem a vrhla jsem se na všechny díly ... před 5 min. jsem dočetla Zrádcům měsíc a jsem toho ještě plná ... je to úžasný příběh a pevně doufám, že budou další brzo přeloženy, protože některé věci se (alespoň mě) hůře chápali, nebo vyžadovali hlubší zamyšlení a kdybych to měla překládat, tak bych se z toho asi zblásnila a už bychz toho čtění rozhodně neměla takový požitek a radost. Takže velmi doufám v brzký překlad a ještě jednou děkuji :)

Datum 20.02.2013

Vložil Rocia

Titulek Re: Děkuji

Odpovědět

Není zač, hlavně že se líbilo :-) A já děkuji za komentář :-) Jinak také netrpělivě čekám na další díly v češtině, i když už jsem je před časem nějak našla na internetu a jakžtakž přelouskala s překladačem... 4. díl měl původně vyjít už na podzim, ale nějak se to zpozdilo...

Datum 28.06.2012

Vložil Angela

Titulek O_o

Odpovědět

Mám na tebe ještě dotaz. Nevíš náhodou, jestli Casket of Souls je poslední knížka, kterou hodlá o Seregilovi a Alekovi vydat? Děkuju...

Datum 28.06.2012

Vložil Angela

Titulek Re: O_o

Odpovědět

Mimochodem, FantomPrint prý tento rok hodlá vydat Shadows Return... Jsem na ně zvědavá....

Datum 29.06.2012

Vložil Rocia

Titulek Re: Re: O_o

Odpovědět

Slyšela jsem, že Shadows Return by mělo vyjít na podzim, tak už se těším :-) A jinak nevím, jestli je Casket poslední - myslím ale, aspoň co jsem naposledy četla, že to neví ani autorka... Jednou někde psala, že píše knihy vždy po trilogiích a myslím, že další trilogii s Alekem a Seregilem nepotvrdila ani nevyloučila... tak nezbývá než doufat :-)

Datum 09.04.2012

Vložil Angela

Titulek O_o

Odpovědět

Asi před čtrnácti dny jsem narazila na tvoje stránky, když jsem hledala nějaké odkazy na Snarry, a teprve dnes (!!!) jsem si všimla upozornění na tento skvělý cyklus. Autorku bohužel neznám, leč obálky knih z knihkupectví ano. Miluji fantasy, ale jelikož doma stále řeční "Nekupuj si knížky, nemáme to kam dávat bla bla bla" (zná jistě každý knihomol, jako já) omezuji se pouze na knihovnu, kde také nemají úplně všechno, a když zadáš do vyhledávání slash, počítač na tebe bafne, že nic takového v knihovně nemají. Takže velmi děkuji, v knihovně si půjčím, přečtu, na stránky si hodím recenzi, pokud se bude líbit, tak si knížku koupím, a když mě to vtáhne do děje a pár budu vysloveně žrát, možná napíšu i nějakou tu povídku. Sice pochybuji, že by se odkaz objevil tady, na tvých stránkách, ale aspoň bude o jednoho autora, který píše povídky na knižní páry (ach, jak tohle miluji) víc. :)

Datum 13.04.2012

Vložil Rocia Mixan

Titulek Re: O_o

Odpovědět

Tak doufám, že si ti knížky budou líbit a jestli ano, dej vědět :-)

Datum 15.04.2012

Vložil Angela

Titulek Re: Re: O_o

Odpovědět

Dnes čtu třetí díl a líbí se mi opravdu hodně. Už jen čekám, kdy přeloží ty další tři díly...

Datum 16.04.2012

Vložil Rocia

Titulek Re: Re: Re: O_o

Odpovědět

Jo, čekám taky :-) I když jestli čteš v AJ, dají se čtvrtý a pátý najít na internetu... už si ale nepamatuju kde...

Datum 16.04.2012

Vložil Angela

Titulek Re: Re: Re: Re: O_o

Odpovědět

Já čtu většinou večer, nebo o víkendu, a poslední, po čem toužim je, abych si musela překládat nějakejch 500 stránek z ájiny, když mi to stačí ve škole:D

Datum 17.03.2012

Vložil Jája

Titulek :D

Odpovědět

Ahoj, moc ti děkuji za upozornění na tento cyklus. Já si sice občas přečtu i fantasy, ale vůbec jsem netušila, že existuje i nějaké slash :-).
Úspěšně postahováno a nyní už se jen pustit do čtení.

Přidat nový příspěvek