Něco o mně

Jak jsem objevila FF - Harry Potter

Na úvod jeden malý paradox - přestože jsem předtím knihy Rowlingové vůbec nečetla, nějak jsem po objevu FF zakotvila nejprve u fandomu Harry Potter a zejména u příběhů typu slash. Přečetla jsem pak i knižní sérii, musím ale přiznat, že vlastně nemám knihy JKR příliš v lásce - vadí mi například její pojetí genderových rolí a její naprostá heteronormativita, mnohé nelogičnosti v příběhu atd. Nesedí mi ani její párování a nesnáším epilog. Líbí se mi nicméně možnosti jí vytvořeného světa a některé postavy, uznávám, že vytvořila v mnoha ohledech inspirující dílo.

Nečtu zdaleka jen slash - k mým oblíbeným tématům patří například Harry zneužívaný Dursleyovými (a zachráněný nejlépe Severusem), stejně tak ale Harry silný, nezávislý a vysoce inteligentní. Miluji postavu Severuse Snapea - většina příběhů bez něj mě moc nezajímá. A vyhledávám šťastné konce - smutku je ve světě dost a i když jsem četla pár výborných tragických povídek, dnes se jim spíš vyhýbám.

Co ráda nemám - morální relativismus omlouvající vraždy, mučení a znásilnění, například příběhy typu Severus byl nadšený Smrtijed, který si všechno uvedené užíval, ale teď je to dobrý člověk. Některé věci jsou neomluvitelné a zasluhují si potrestání.

Oblíbené HP postavy:

především Severus Snape, Remus Lupin, Harry Potter, Sirius Black

(něco jako moje svatá čtveřice s ideálním párováním HP/SS a RL/SB)

a dále také Luna, Hermiona, Minerva, Fred a George

Oblíbené HP párování:

Harry/Severus, Harry/Remus, Harry/Remus/Sirius

Remus/Sirius, Remus/Severus

Harry/Bill, Harry/Fred/George

Vždycky jde ale především o dobrý nebo zajímavý příběh, takže v konkrétních příbězích se mi líbí i jiné dvojice nebo trojice:

Harry/Severus/Draco, Harry/Severus/Kingsley, Severus/Kingsley

Harry/Draco, Harry/Lucius, Harry/Lucius/Severus

Harry/Cedric, Harry/Fenrir, Harry/Charlie, Harry/Sirius

Hermione/Severus, Hermione/Remus/SiriusHermione/Draco...

 

Další oblíbené FF (Queer As Folk, Nightrunners...)

Kromě Harryho Pottera čtu občas i jiné fanfikce - a někdy dokonce het: mám slabost například pro Doktorku Quinnovou nebo pro Děti země (knižní předloha J. Auelové).

Z příběhů, v nichž je i kánon postaven na mužských dvojicích, jsem nedávno naprosto a totálně propadla seriálu Queer As Folk (americké verzi) - především úžasné a sexy dvojici Brian/Justin. Těm, kdo neznají, vřele doporučuji :-) Z knižních párů jsem si zamilovala dvojici Alec/Seregil - tj. sérii Nightrunners Lynn Flewellingové. A konečně v poslední době se mi docela líbí i Kurt/Blaine z Glee - a hlavně velký výběr jejich příběhů na FF.net. Vůbec nepochybuji o tom, že časem dojde i na další fandomy :-)